Ó, mojej matky reč...

Autor: Tatiana Repková | 7.8.2017 o 21:10 | Karma článku: 6,67 | Prečítané:  522x

Sledujete hlavné večerné správy v súkromných televíziách? A neprišlo vám trochu zvláštne, aké výrazy v nich padajú? Našťastie, vulgarizmom sa redaktori vyhýbajú. Zatiaľ...

Nie som vyštudovaný jazykovedec ani profesorka slovenčiny, dokonca ani rýpavá stará susedka z prvého poschodia, no spôsob, akým súkromné  televízie vyslovene prznia slovenčinu v hlavných spravodajských reláciách, je až trestuhodný.  Nuž som začala  zbierať tieto výrazové perly.

Predpokladám, že všetci moderátori i redaktori sú vo svojich profesiách vzdelaní v oblasti používania slovenského jazyka a i v tom, ako by reportáž mala vyznieť. Iste, som ročník 1974. Žiadna žubrienka. A možno aj preto som si už dávnejšie vytrhala vlasy pri sledovaní a počúvaní týchto slangových klenotov prezentovaných v éteri. Len vo dvoch po sebe nasledujúcich dňoch som si zapísala nasledujúce skvosty:

sociálka za žreby

išiel natvrdo do basy

vpálila do nich dodávka

má na krku trojmiliónovú sekeru

išiel na hubačku

zrazil ho osobák

komunálky

zacvakal to minister

nekecá

zbalili ho kukláči

 

a na dôvažok

 

pasažieri zhoreli ako krabička zápaliek

 

Kým v prvých desiatich príkladoch mi ako divákovi prekáža hojnosť hovorových výrazov nevhodných pre akúkoľvek spravodajskú reláciu, ktorá sa považuje za serióznu, v poslednom uvedenom je zarážajúce s akou neúctou sa moderátorka vyjadrila o obetiach tragickej nehody.

To naozaj v súkromných televíziách nie je zamestnaná osoba fundovaná v oblasti kontroly správnosti používaných termínov?

Moderátori slangové výrazy priam s rozkošou používajú všade, kde sa dá – aj kde sa nedá. A to už ani nehovorím o 59-ročnom starčekovi, ktorý atď. atď. Až bude mať ctený 25-ročný moderátor 59 rokov, tiež mu bude isto lichotiť, keď ho niekto vyznamená titulom „starček“.

Z recesie som vytvorila vetu, ktorá by onedlho celkom pokojne mohla zaznieť v hlavnej spravodajskej relácii a divákom by to ani neprišlo zvláštne:

Kukláči načapali na kruháči ožratého šoféra, zhabali mu vodičák a strčili ho natvrdo do basy.

No nie je to rozkošné?

Že tejto vete chýba logika, to teraz nie je podstatné, uvádzam ju ako vzorový príklad toho, ako sa dá znehodnotiť správa, ktorá má za cieľ informovať, objasňovať alebo poučiť.

Ostatné výrazy ako dostať padáka, čakačka, minister zakutral v štátnej kase, štipko, mimovládky či naježený minister už asi ani nestoja za zmienku.

 

A teraz ma presvedčte, že je to v poriadku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?