Nespochybniteľná pravda

Autor: Tatiana Repková | 31.7.2017 o 19:08 | (upravené 1.8.2017 o 18:40) Karma článku: 3,08 | Prečítané:  480x

Vo väčšine prípadov sa pri debatách so seniormi ocitám v pozícii toho, kto počúva, berie si ponaučenia a zostáva bez slov v úžase nad ich múdrosťou. Len raz sa mi podarilo, že bez slov zostal človek o dve generácie starší odo mňa.

Už roky chodievam do istej kaviarne. Sama, bez spoločnosti, iba so starým notebookom, slúchadlami a pamäťovými kartami z fotoaparátu. Osamote si tu upravujem fotky a píšem články. Personál i stáli hostia ma akceptujú. Nikdy nemám spoločníka, málokedy s niekým komunikujem a všetci si už na moje samotárstvo zvykli. Mám svoje miestečko, kde ma nikto neruší.

Až na istého uja-filozofa. Ujo-filozof je asi 80-ročný pán. Má pestrý životný príbeh a názory, ktorými na požiadanie (ba aj bez neho) plní uši každému, kto mu povolí prisadnúť si. Rýchlosťou dvanásť slov za minútu spriada filozofické úvahy, líči svoj osud a vyvodzuje ponaučenia, ktoré väčšina jeho nedobrovoľných spoločníkov ignoruje.

Vídam ho pravidelne, sem-tam obetujem pol hodinku na to, aby sme si vymenili pozdrav. No nedávno som to asi s tým pozdravom prehnala, lebo – pozvaný-nepozvaný – sadol si oproti mne. Odovzdaná osudu a verná výchove – starých ľudí si treba vážiť, byť k nim zdvorilá a taktná – som s ním začala debatu. NIE! Debatu začal on.

Netuším, ako dlho rečnil. Videlo sa mi, že je vo svojom živle. Nie som natoľko netaktná, aby som mu povedala, že mi je to celé fuk. On, sledujúc vlákno vlastných úvah, ktoré však pre mňa bolo skôr neorganizované macramé príbehov, skúseností a ponaučení, sa náhle dostal k téme môjho samotárstva.

Nemohol pochopiť, že tu sedávam úplne sama a jediné, čo robím, je zízanie do počítača. Zveril sa mi, že má pochybnosti o mojej orientácii. Trvalo mi asi 15 minút, kým som z neho dostala, akú orientáciu má konkrétne na mysli. Nuž, vraj tú sexuálnu. Vraj napriek všetkým mojím prednostiam aj zadnostiam ako nádherná žena v plnom kvete odmietam mužov.

„A na to ste prišli iba podľa toho, že si tu sama ťukám do klávesnice?“ užasla som. Dostalo sa mi obšírnej odpovede, z ktorej napokon vyplynulo, že áno. Že ma tu nikdy nevidel s nijakým mužom.

„Oni sú taká uzavretá.“ Oniká mi. Stará maďarská škola. „Myslím, že oni sú ozaj divná... Oni sú na ženy! A nevravia mi, že to nie je pravda. Ja to viem.“

Iba som sa zasmiala. Nepovedala som ani áno, ani nie. Len som pri tom smiechu obrátila oči k oblohe.

„Oni mi na to nemajú čo povedať?“ rypol do mňa.

Zhlboka som sa nadýchla a po chvíli vravím:

„Pozrite sa: načo reagovať? Som ticho a myslím si svoje. Ja pravdu poznám. Vy ste si ale tou svojou pravdou tiež stopercentne istý. Nemá význam o niečom vás presviedčať. Nehádam sa ani neobhajujem. Iba som ticho. Z toho usudzujete, že kto mlčí, ten svedčí. Čiže ste presvedčený, že máte pravdu.

Ak by som protestovala, vysvetľovala a objasňovala vám, že nie som  na ženy, povedali by ste si – aha, tá sa akosi bráni, má hromadu argumentov, kope a hryzie, len aby sa obhájila, takže chce silou-mocou zakryť skutočnosť, že je naozaj lesbička. Znova by ste sa utvrdili v presvedčení, že máte pravdu.

A ak by som chcela mať od vás konečne pokoj, zbaviť sa vášho záujmu a otázok a súhlasila by som s vaším tvrdením, len aby ste prestali rýpať, tak by som vám povedala, že áno, som lesbička. A boli by ste na výsosť spokojný, že máte pravdu.

Takže nech urobím čokoľvek, ba dokonca aj keď neurobím nič, aj tak budete doživotne presvedčený o tom, že máte nespochybniteľnú pravdu. A vo všetkých prípadoch vyjdete z debaty ako víťaz."

Starý pán ticho sedel, potom siahol po pohári, dopil si pivo, zaplatil a bez pozdravu odišiel.

 

A teraz ma presvedčte, že neexistuje nespochybniteľná pravda!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?