Existuje bezpodmienečná láska?

Autor: Tatiana Repková | 25.7.2017 o 18:22 | Karma článku: 2,00 | Prečítané:  418x

Termín „bezpodmienečná láska“ sa vyskytuje najmä v románoch, zamilovaných básňach či piesňach... ale aj  v kresťanskom učení. Milujem bezpodmienečne. Bez nároku na odmenu. Bez toho, že by som očakávala, že z tej lásky niečo získam.

Kto z nás sa zamyslel nad termínom bezpodmienečná láska?

Slovo „bezpodmienečný“ v Slovníku slovenského jazyka znamená „platný bez podmienky“. Ako sa dá milovať niekoho či niečo bez podmienky? Láska predsa vždy vychádza z podmienok. Dokonca aj tá Božia.

„Milujem ťa, lebo si to ty.“ Čo takýto výrok znamená? Nie je v ňom – čisto logicky – už zakomponovaná podmienka? Je. Lebo si to ty.

Prečo milujem hudbu? Len tak, bezpodmienečne? Nie, milujem ju, pretože sa mi páči, pretože vystihuje moju osobnosť, pretože melódia ma povznáša alebo v nej precítim svoje smútky... Pretože sa pri nej odreagujem, zaspievam si, alebo sa vyplačem...

Pretože = podmienka

Milujem svojho psa. Bezpodmienečne? Nie. Ten pes ma teší, mám rada jeho povahu, stotožňujem sa s ňou alebo ma dokonca fascinuje. Mám ho rada pre jeho „kukuč“, srsť, pre jeho inteligenciu alebo roztomilosť, pre to, ako ma víta, keď prichádzam domov. On ma miluje, pretože má odo mňa žrádlo, škrabkanie, prechádzky, maznanie... pretože ho milujem ja.

Pretože = podmienka.

Milujem ľudí. Bezpodmienečne? Nie. Mám rada ľudí, pretože je mi s nimi fajn, pretože ma inšpirujú... pretože im môžem pomôcť, ak to potrebujú. Oni ma majú radi, pretože im je so mnou tiež fajn, máme si čo povedať, môžu mi pomôcť, ak to potrebujem... Pretože si navzájom obohacujeme život.

Pretože = podmienka.

Zamilovala som sa. Bezpodmienečne ho ľúbim. Úplne najviac, ako sa len dá. Naozaj bezpodmienečne? Nebola za tým zamilovaním napríklad jeho povaha, jeho štýl života, jeho rozhľadenosť alebo naopak jeho prostota? Milujem ho, pretože mi niečo priniesol do života. Pretože je mi s ním báječne, pretože si navzájom vymieňame nežnosti, pretože je to on. On ma miluje, pretože našiel vo mne polovicu svojho srdca, pretože skvelo varím, pretože sa môžeme pozhovárať o čomkoľvek, pretože som to ja...

Pretože = podmienka.

 

Milujem Boha. Bezpodmienečne? On mi dal všetko. To znamená, že ho milujem, pretože mi dal všetko. Dal mi vzostupy aj pády, dal mi život, dal mi silu prekonávať prekážky. A dal mi Prvé prikázanie. Ako ma miluje Boh? Bezpodmienečne? Ani náhodou! Boh ma miluje, pretože v neho verím, pretože ak neverím, robím v živote aspoň niečo dobré, čo prospieva a neubližuje iným. Miluje Boh hriešnikov? Áno. Pretože všetci sme jeho stvorenia.

Pretože = podmienka.

 

A teraz ma presvedčte, že naozaj existuje bezpodmienečná láska!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?